
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.89 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.7 mm |
| Thickness | 1.48 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 500 kHz |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 42 V |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 42 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Quiescent Current | 3.2 mA |
| Switching Frequency | 250 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | Analog, PWM |
| Nominal Supply Current | 3.5 mA |
| Output Current per Channel | 1 A |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Internal Switch | Yes |
| Type | DC DC Regulator |
Stock: 28
Distributors
pcbx
Unit Price$1.16609
Ext.Price$1.16609
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.16609 | $1.16609 |
| 10 | $1.03783 | $10.37830 |
| 25 | $0.97672 | $24.41800 |
| 50 | $0.91921 | $45.96050 |
| 100 | $0.86507 | $86.50700 |
| 300 | $0.84589 | $253.76700 |
| 500 | $0.82713 | $413.56500 |
| 1000 | $0.81142 | $811.42000 |
